USG w fizjoterapii – sposób na skuteczniejszą rehabilitację – Bodymedica

USG w fizjoterapii – sposób na skuteczniejszą rehabilitację

DLACZEGO ULTRASONOGRAFIA PODNOSI JAKOŚĆ REHABILITACJI?

Wykorzystanie USG przez fizjoterapeutę staje się coraz bardziej popularne, choć jeszcze spotykamy się z niedowierzaniem lub zdziwieniem ze strony pacjentów. Rehabilitacja pod kontrolą ultrasonografu dostarcza wielu wartościowych informacji o stanie tkanek miękkich i znacząco podnosi jakość procesu usprawniania i powrotu do pełnej sprawności.

USG W FIZJOTERAPII – SPOSÓB NA SKUTECZNIEJSZĄ REHABILITACJĘ

Wykorzystanie USG przez fizjoterapeutę staje się coraz bardziej popularne, choć jeszcze spotykamy się z niedowierzaniem lub zdziwieniem ze strony pacjentów. Rehabilitacja pod kontrolą ultrasonografu dostarcza wielu wartościowych informacji o stanie tkanek miękkich i znacząco podnosi jakość procesu usprawniania i powrotu do pełnej sprawności.

JAK DZIAŁA USG?

Po pierwsze trzeba powiedzieć, że USG tkanek miękkich jest metodą NIEINWAZYJNĄ, BEZBOLESNĄ i nie pozostawia żadnych efektów ubocznych (brak szkodliwego promieniowania). Można je wykonywać tak często, jak to jest konieczne. Głównym przeciwwskazaniem są występujące zmiany skórne i rany. Fizjoterapeuta ma na celu ocenę funkcjonalną i na bieżąco może monitorować stan tkanek (np. mięśni, więzadeł, ścięgien, kości) w czasie rzeczywistymJest to wartościowe w szczególności podczas oceny gojenia się tkanek po zabiegach i operacjach. Badanie USG wykonać można każdorazowo podczas kolejnych wizyt i dzięki temu obserwować postęp gojenia oraz dopasowywać proces rehabilitacji i obciążania tkanek do ich aktualnego stanu.

Ręce fizjoterapeuty bądź osteopaty są bardzo czułym narzędziem diagnostycznym, jednak często okazują się niewystarczające, zwłaszcza w sytuacjach pourazowych lub w ostrych zespołach bólowych. USG pozwala na postawienie dokładnej diagnozy szczególnie gdy zachodzi ryzyko przeoczenia istotnych uszkodzeń. Czasem najważniejsze jest wykrycie przeciwwskazań do terapii i odesłanie pacjenta do innego specjalisty w celu oceny występujących patologii.

Ultrasonografia pozwala na ocenę tkanek zarówno w spoczynku jak i dynamicznie, podczas ruchu. Jest to niewątpliwie przewaga tego sposobu badania nad innymi, np. rezonansem magnetycznym bądź RTG. Często uraz widoczny jest dopiero po naprężeniu tkanek, w specyficznym ustawieniu ciała. Sonopalpacja, czyli napinanie, ściskanie, rozciąganie aparatu ruchu pozwala ocenić jak zachowują się tkanki i zebrać szereg istotnych danych.


CO OCENIA USG?


Dzięki ultrasonografii fizjoterapeuta może ocenić:
– mięśnie, ich funkcję, ewentualne naderwania bądź zerwania, występujące obrzęki lub odnerwienie tkanki mięśniowej
– więzadła – naderwania i zerwania, wydolność dynamiczną
– ścięgna – występowanie tendinopatii, stany zapalne, jakość ślizgu czy stopień gojenia
– stawy – prawidłową biomechanikę i zakresy ruchomości oraz procesy zwyrodnieniowe
– kaletki maziowe i występujące stany zapalne lub przerost
– blizny – w celu oceny ich gojenia lub obszaru zrostu
– kości – w celu oceny stopnia ich gojenia

W szczególności warto korzystać z USG w procesie rehabilitacji po ortopedycznych, sportowych czy chirurgicznych.

Zagadnieniem związanym z wykorzystaniem USG w procesie rehabilitacji jest tzw. SONOFEEDBACK. Oznacza on wykorzystanie ultrasonografu w celu identyfikacji i nauki pracy właściwych grup mięśniowych. Szczególne znaczenie ma to podczas np. nauki aktywacji mięśnia poprzecznego brzucha, mięśnia czworogłowego uda, pierścienia rotatorów czy mięśni dna miednicy. Możliwe jest dokonanie pomiarów i obiektywna ocena efektów rehabilitacji.

Dodatkową funkcja jest Doppler umożliwiający potwierdzenie wystepowania stanów zapalnych i procesów gojenia tkanek.

Wykorzystanie USG przez fizjoterapeutę PODNOSI SKUTECZNOŚĆ DIAGNOZY, pozwala szybko wykluczyć lub potwierdzić przeciwwskazania do terapii i dokładnie monitorować przebieg rehabilitacji. 

JEŚLI POSZUKUJESZ FIZJOTERAPEUTY / OSTEOPATY, MASZ PYTANIA ODNOŚNIE TWOJEGO PROCESU REHABILITACJI LUB CZEKA CIĘ OPERACJA I SZUKASZ SPECJALISTÓW, KTÓRZY ZAPLANUJĄ REHABILITACJĘ – ZADZWOŃ.

Share