Kolejna kontuzja? Poznaj rozwiązanie!

Zerwanie Achillesa

Kolejna kontuzja? Poznaj rozwiązanie!

Kolejna kontuzja? Poznaj rozwiązanie

Obecnie stosowane metody fizjoterapeutyczne pozwalają na szybkie pozbycie się urazów sportowych, które nabyliśmy na siłowni bądź na zajęciach CrossFit. Poniżej opisany jest przypadek skutecznej terapii bólu dolnego odcinka pleców, nabytego przez zawodnika podczas ćwiczeń siłowych. Jak pozbyć się bólu w trakcie dwóch wizyt u fizjoterapeuty?

OPIS PRZYPADKU

Do naszego fizjoterapeuty zgłosił się zawodnik w wieku 27 lat, który nabawił się urazu pleców podczas ćwiczeń polegajacych na wyciskaniu dużego ciężaru nogami na suwnicy. Odczuwał ból kręgosłupa na wysokości przejścia piersiowo-lędźwiowego za każdym razem jak wznawiał trening. Po wizycie u ortopedy zawodnik wykonał badania obrazowe RTG i rezonans magnetyczny, które wykluczyły jakikolwiek uraz ortopedyczny czy problemy z dyskopatią. Ból jest sygnałem, że dzieje się coś nieprawidłowego. Jednak przy dobrze poprowadzonej rehabilitacji można szybko się go pozbyć.

Masz kontuzję? Spytaj naszych specjalistów o radę!
TUTAJ znajdziesz kontakt. 

TERAPIA

Przede wszystkim zebrano wywiad. Podczas wywiadu okazało się, że kilka lat wcześniej pacjent doznał urazu kręgosłupa szyjnego oraz poważnego urazu kolana. Obecnie nie miał już bólu kręgosłupa szyjnego ani bólu kolana. Po wykonaniu testów funkcjonalnych fizjoterapeuta przeprowadził badanie palpacyjne tkanek. Testy objęły kręgosłup szyjny, lędźwiowy i okolice kolana. Po postawieniu wstępnej diagnozy zastosowano metodę Fascial Manipulation (Manipulacja Powięzi). Terapia objęła miejsca związane z poprzednimi urazami oraz z obecnym bólem. Po terapii nakazano pacjentowi 2-dniowy odpoczynek.

EFEKTY

Tydzień po pierwszej wizycie pacjent odczuł 80% poprawę. Mógł wykonywać już większość ćwiczeń, które wcześniej sprawiały ból. Po drugiej wizycie ból kręgosłupa zniknął całkowicie. Efekt terapii wskazał, że problem pacjenta wynikał z nieprawidłowych napięć mięśniowych, których początek sięgał wcześniejszych urazów. Dzięki odpowiedniemu rozpoznaniu, fizjoterapeuta mógł usunąć przyczynę problemu. Powtarzające się obciążenia spowodowały u pacjenta „przeciążenie” miejsc, które odpowiedziały bólem. Przypadek ten pokazuje, że problemy bólowe narządu ruchu często nie leżą w miejscu, w którym pacjent odczuwa ból. Należy pamiętać, że przyczyna problemu może znajdować się w pewnej odległości od niego. Po kolejnym 2-dniowym odpoczynku pacjent wykonał pełen trening na siłowni – bez jakichkolwiek objawów bólowych.

PODSUMOWANIE

Istnieje duża szansa wyleczenia problemów bólowych u pacjentów w krótkim okresie czasu. Oczywiście każdy problem traktować należy indywidualnie, wykluczając przede wszystkim urazy ortopedyczne i choroby. Jednak bardzo często możliwe jest wyleczenie urazu bez konieczności długich przerw w treningach.Facebook