Czy łokieć tenisisty dotyczy tylko tenisistów?

Łokieć tenisisty - jak leczyć

Czy łokieć tenisisty dotyczy tylko tenisistów?

Czy łokieć tenisisty dotyczy tylko tenisistów?

Łokieć tenisisty to jedna z najczęściej rozpoznawanych patologii bocznej strony stawu łokciowego. Co ciekawe, schorzenie to w 95% przypadków dotyka pacjentów niegrających w tenisa. Najczęściej występuje u osób pracujących na co dzień na komputerze (informatycy, sekretarki, pracownicy biurowi) oraz u osób intensywnie obciążających nadgarstek, jak np. lekarze, mechanicy czy elektrycy. Obciążanie przedramion podczas pisania na klawiaturze, wkręcanie śrubokręta z mocnym zaciskiem ręki prowadzi do uszkodzenia struktury włókien kolagenowych tworzących ścięgna i nieprawidłowego ukrwienia okolicy przyczepu prostowników nadgarstka, spowodowanych przewlekłymi przeciążeniami i mikrourazami. U tenisistów pojawia się najczęściej w wyniku nieprawidłowej techniki uderzenia (zwłaszcza) backhandu lub źle dobranego sprzętu.

Jak określić czy mamy łokieć tenisisty?

Ból występuje w okolicy bocznej strony łokcia i promieniuje w stronę nadgarstka. Nasila się, gdy zaciskamy mocno dłoń lub gdy zginamy nadgarstek grzbietowo. Najlepszym jednak sposobem jest wykonanie odpowiednich testów funkcjonalnych popartych badanie USG.

Jak leczyć łokieć tenisisty?

W większości przypadków łokieć tenisity zdrowieje samoistnie w okresie ok 2 lat. Leczenie tego urazu uzależnione jest od zastosowanej terapii, rozległości zmian degeneracyjnych i wcześniejszych terapii. Pamiętać należy, że całkowite unieruchomienie prowadzić może do zaników mięśniowych, a leki przeciwzapalne działają jedynie przeciwbólowo nie likwidując przyczyny problemu. Iniekcje sterydowe prowadzić mogą do zwiększenia degeneracji ścięgien. Obecnie stosowane metody i techniki fizjoterapeutyczne jak Fascial Manipulation czy Suche Igłowanie znacznie przyspieszają proces regeneracji szybko likwidując przyczynę urazu. Przy wsparciu opasek uciskowych i przy zastosowaniu ćwiczeń wzmacniających prostowniki nadgarstka kończyna górna pacjenta wraca do pełnej sprawności.

Łokieć tenisisty - jak leczyć


Facebook