Czy operować uszkodzony ACL?

Uszkodzenie wiezadla krzyzowego przedniego - ACL

Czy operować uszkodzony ACL?

Czy operować uszkodzony ACL?

Czy należy robić rekonstrukcję więzadła krzyżowego przedniego czy leczyć je zachowawczo?

PO PIERWSZE – POZIOM USZKODZENIA

Należy określić poziom uszkodzenia więzadła. Jeśli jest to zerwanie częściowe jest duża szansa na powrót do pełnej sprawności przy zastosowaniu rehabilitacji zachowawczej. W przypadku całkowitego zerwania, jeśli nie jesteś Arkadiuszem Milikiem, warto dać sobie czas na podjęcie decyzji. Więzadło samo się nie zrośnie, ale są osoby, które uprawiają sporty po zerwaniu ACL. Warto zastanowić się, czy i w tym przypadku rozwiązaniem nie byłaby rehabilitacja zachowawcza.

PO DRUGIE – NIESTABILNOŚĆ

Jeśli czujesz, że kolano „ucieka” podczas prostych czynności, jak np. wchodzenie po schodach – jest to wskazanie do operacji. Niestabilność jest bardzo niekorzystna i prowadzi do złej biomechaniki stawu i degeneracji powierzchni stawowych. To właśnie niestabilność, a nie zerwane więzadło jest głównym czynnikiem kwalifikującym dio rekonstrukcji!

Uszkodzenie wiezadla krzyzowego przedniego - ACL

PO TRZECIE – INNE STRUKTURY

Przy podejmmowaniu decyzji należy zadać sobie także inne pytania: czy zostały uszkodzone także inne struktury, jak np. więzadło poboczne lub łąkotki?
Czy planujesz powrót do uprawianego sportu? Jaki jest wiek pacjenta? W ostatnim czasie specjaliści coraz częściej skłaniają się ku leczeniu zachowawczemu. Czasem operacja wydaje się nieunikniona. Pamiętaj jednak, że u każdego proces powrotu do pełnej sprawności jest różny i nigdy nie ma dwóch takich samych urazów. Każdą decycję zawsze warto skonsultować z lekarzem i fizjoterapeutą i dobrze ją przemyśleć. Na szczęście przy urazie więzadła krzyżowego przedniego ACL – masz czas na decyzję.

Masz podobny uraz? Potrzebujesz konsultacji? Zadzwoń do nas lub napisz tutaj.