Czy uraz wyklucza z treningu?

fizjoterapia urazów sportowych

Czy uraz wyklucza z treningu?

Czy uraz wyklucza z treningu?

Kiedy zaplanować powrót do sportu po kontuzji?

KONTUZJA…

Wyobraźmy sobie taką sytuację. Idziesz na trening, zaczynasz rozgrzewkę i nagle czujesz, że boli Cię kolano. Czujesz niepokój i odpuszczasz trening. Sytuacja powtarza się z każdym kolejnym podejściem do treningu. Jest już dla Ciebie jasne, że cos jest nie tak i czeka Cię przerwa. Ale czy na pewno?

fizjoterapia urazów sportowych

JAKI TO RODZAJ URAZU?

Wszystko zależy od rodzaju uszkodzenia. Jeśli podczas urazu doszło do uszkodzenia struktury (przerwania ciągłości) tkanek, np. doszło do naderwania mięśnia, naderwania więzadła, uszkodzenia kości, doszło do mocnego skręcenia czy zwichnięcia – wtedy zdecydowanie należy zrobić przerwę. Urazy tego typu wymagają ustalenia, jak rozległe jest uszkodzenie. W takich przypadkach bardzo pomocne są badania obrazowe, np. USG. Pozwalaja one dokładnie określić rozległość uszkodzenia, położenie krwiaka czy wielkość obrzęku. Warto również skonsultować uraz z lekarzem ortopedą i skorzystać z pomocy fizjoterapeuty w procesie rehabilitacji.

Co jednak kiedy uraz nie ma cech uszkodzenia? Dla przykładu – rozwinął nam się stan zapalny ścięgna Achillesa. Po okresie zwiększenia przez nas intensywności treningów praca stawów skokowych powoduje ból. Poniżej przytaczamy przykład leczenia biegacza, który zgłosił się do BODY MEDICA z ostrym zapaleniem ścięgna Achillesa:

Pacjent lat 37, biegający amatorsko maratony. Zgłosił się ze stwierdzonym zapaleniem ścięgna Achillesa. Ból pojawiał się praktycznie od razu po rozpoczęciu biegu. Pacjent otrzymał zalecenie – miesiąc przerwy od biegania. Zastosowaliśmy u pacjenta metodę Manipulacji Powięzi Fascial Manipulation. Po 1 wizycie pacjent stwierdził, że ból jest mniejszy o 80%. Po kolejnych 2 wizytach ból zniknął (praca na 3 sekwencjach tylko na punktach CC).
 MIESIĄC OD PIERWSZEJ WIZYTY PACJENT PRZEBIEGŁ MARATON BEZ NAJMNIEJSZEGO BÓLU!  

Przypadek ten pokazuje, że zapalenia ścięgien często są tylko efektem zmian, które zachodzą w tkance mięśniowo-powięziowej. Nieprawidłowa biomechanika stawu i przciążanie przyczepów wywołują stany zapalne. Zasada jest ta sama, niezależnie, czy będzie to Achilles czy np. łokieć tenisisty. Usunięcie przyczyny problemu błyskawicznie usuwa objawy.

Tak jak wspomniano, wyleczenie stanu zapalnego zajęło 3 wizyty fizjoterapeutyczne. Stało się tak dlatego, że usunięta została przyczyna, która wywołała stan zapalny, a która wcale nie leżała w miejscu zapalenia! Zawodnik od pierwszej wizyty fizjoterapeutycznej cały czas pozostawał w cyklu treningowym, aczkolwiek obciążenia po pierwszej wizycie zastosowano zdecydowano mniejsze. Ważne jest również to, że pacjent wykluczył uszkodzenie ortopedyczne wykonując badanie USG. Przyczyną urazu była zmiana struktury tkanki powięziowej, która doprowadziła do dysbalansów mięśniowych i nieprawidłowego obciążenia ścięgna Achillesa.

JAK ODRÓŻNIĆ RODZAJ URAZU?

Pierwszym krokiem powinna być wizyta u fizjoterapeuty w celu odróżnienia rodzaju urazu. Jeśli nie jest to uraz ortopedyczny, fizjoterapeuta przeprowadzi wywiad, badanie i postawi wstępną diagnozę. Jak to wygląda dokładnie przczytasz TUTAJ.

Na podstawie postawionej diagnozy fizjoterapeuta rozpocznie terapię. Pamiętać należy, że każdy przypadek jest inny i u każdego proces rehabilitacji wygląda inaczej. Jednak nasze doświadczenie pokazuje, że wiele urazów takich jak zapalenie ścięgna Achillesa, łokieć tenisisty czy łokieć golfisty, zapalenie rozcięgna podeszwowego, zapalenie stożka rotatorów itp. nie wymagają długich przerw w treningu lub nie wymagają ich wcale.

Jeśli masz pytanie i chciałbyś dowiedzieć się, czy moglibyśmy pomóc w przypadku Twojej kontuzji – zadzwoń. Kontakt znajdziesz TUTAJ.Facebook