Zerwanie Achillesa – jak rozpocząć rehabilitację?

Zerwanie Achillesa

Zerwanie Achillesa – jak rozpocząć rehabilitację?

Zerwanie Achillesa – jak rozpocząć rehabilitację?

Zerwałeś Achillesa i szykujesz się do operacji? A może już jesteś po rekonstrukcji ścięgna Achillesa? Zastanawiasz się kiedy rozpocząć rehabilitację?

Do zerwania tego największego ścięgna naszego ciała dochodzi w połowie jego długości, ok. 6 cm powyżej guza piętowego, w miejscu gdzie najczęściej dochodzi do zapalenia ścięgna Achillesa. Rehabilitacja po rekonstrukcji ścięgna Achillesa trwa na ogół od 6-12 miesięcy.

Najważniejszym celem jest odzyskanie pełnej ruchomości stawu skokowego (w szczególności unikanie deficytu zgięcia grzbietowego stopy) i właściwej siły mięśnia trójgłowego łydki.

Rehabilitację powinniśmy rozpocząć od pierwszego dnia po operacji.

Faza I (tzw. Faza zapalna) to początek gojenia się tkanek. Przypada na pierwsze 24 godziny po urazie. Trwa do 7 dnia po operacji. Na tym etapie szczególnie zwracamy uwagę na:

  • ochronę (łuska gipsowa) i pełne odciążenie nogi
  • redukcje obrzęku (masaż limfatyczny)
  • złagodzenie stanu zapalnego (chłodzenie)
  • zachowanie ślizgu ścięgna Achillesa
  • wstępne napięcie mięśni łydki (elektrostymulacja)
  • mobilizację tkanek miękkich

Skuteczność pełnego procesu rehabilitacji po rekonstrukcji ścięgna Achillesa zależeć będzie od umiejętności połączenia przez terapeutę wiedzy z zakresu fizjoterapii, umiejętności z zakresu treningu motorycznego oraz regularnych konsultacji ortopedycznych. Tylko wtedy pacjent będzie mógł powrócić do aktywności sprzed urazu, w tym także do uprawiania sportu.

Zerwanie Achillesa

Każdy proces rehabilitacji musi być traktowany indywidualnie. Dlatego jeśli masz pytania odnośnie swojej sytuacji i chciałbyś dowiedzieć się jak powinien prawidłowo przebiegać proces powrotu do pełnej sprawności – napisz do nas lub zadzwoń.

Dane kontaktowe znajdziesz TUTAJ.Facebook