USG tkanek miękkich – Bodymedica

Leczenie

USG tkanek miękkich

USG tkanek miękkich w Poznaniu

Pomagamy w dokładnej diagnostyce tkanek miękkich, zwłaszcza jeśli obawiasz się uszkodzenia mięśnia lub pojawił się krwiak

Czas trwania: 45 minut

Cena: 240 zł

Ultrasonografia w fizjoterapii

Wykorzystanie USG przez fizjoterapeutę to skuteczne narzędzie do oceny urazów i oceny gojenia się tkanek po zabiegach i przeciążeniach. Rehabilitacja pod kontrolą ultrasonografu dostarcza wielu wartościowych informacji o stanie tkanek miękkich i znacząco podnosi jakość procesu usprawniania i powrotu do pełnej sprawności.

Dzięki wykorzystaniu USG narządu ruchu w fizjoterapii diagnostyka funkcjonalna poszerzona jest o dynamiczną ocenę tkanek w spoczynku jak i podczas ruchu. Czyni to diagnostykę niezwykle skuteczną, w szczególności gdy chodzi o wykrycie ewentualnych przeciwwskazań do terapii.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Co ważne, ultrasonografia jest bezpieczna, nieinwazyjna i nie generuje szkodliwego promieniowania. Badanie USG tkanek miękkich pozwala na stwierdzenie występowania poważniejszych patologii wymagających konsultacji lekarza specjalisty.Szczególnie ważnym pojęciem w pracy z USG narządu ruchu jest tzw. sonofeedback. Pod tym pojęciem rozumie się możliwość śledzenia postępów w procesie rehabilitacji, co w efekcie znacząco podnosi skuteczność procesu fizjoterapeutycznego.

Przykładowo Sonofeedback może znaleźć zastosowanie w zaburzeniach kontroli motorycznej, w przypadku nauki aktywizacji mięśnia poprzecznego brzucha w dolegliwościach bólowych dolnego odcinka kręgosłupa czy w terapii czynności stabilizacyjnej głębokich mięśni szyi. Dzięki temu fizjoterapeuta otrzymuje pełną informację zwrotną o stanie pacjenta.

Jak działa USG

Po pierwsze trzeba powiedzieć, że USG tkanek miękkich jest metodą nieinwazyjną i bezbolesną i nie pozostawia żadnych efektów ubocznych (brak szkodliwego promieniowania). Można je wykonywać tak często, jak to jest konieczne. Głównym przeciwwskazaniem są występujące zmiany skórne i rany.

Fizjoterapeuta ma na celu ocenę funkcjonalną i na bieżąco może monitorować stan tkanek (np. mięśni, więzadeł, ścięgien, kości) w czasie rzeczywistym. Jest to wartościowe w szczególności podczas oceny gojenia się tkanek po zabiegach i operacjach.

Badanie USG wykonać można każdorazowo podczas kolejnych wizyt i dzięki temu obserwować postęp gojenia oraz dopasowywać proces rehabilitacji i obciążania tkanek do ich aktualnego stanu.

Korzyści stosowania USG w rehabilitacji i fizjoterapii

  1. Dzięki USG narządu ruchu ocenić można aktywność mięśni, ich uszkodzenia lub zerwania. Można dokładnie zlokalizować krwiaka i kontrolować proces jego leczenia. Poza tym można zaobserwować zrosty, sklejenia i zbliznowacenia tkanek.

  2. Dzięki możliwości oceny więzadeł w sposób statyczny jak i dynamiczny, istnieje możliwość oszacowania nie tylko ich budowy ale także występowanie zrostów, podwichnięć, niestabilności, czy innych patologicznych zmian. 

  3. USG znakomicie służy do wykrywania wysięków w stawie, pozwala ocenić zarys i grubość chrząstki stawowej i wykryć proces zwyrodnieniowy we wczesnym stadium. Jest także znakomitym narzędziem do oceny stanu łąkotek i pomaga w wykryciu np. zerwań i naderwań więzadeł lub przyczyn niestabilności stawowej. 

  4. Ultrasonografia w fizjoterapii i osteopatii jest pomocna w ocenie złamań, złamań z przeciążenia czy zapalenia kości. Obserwować można również wyrośla kostne i zmiany rozwojowe. 

  5. Przy pomocy aparatu USG możliwe jest zaobserwowanie sklejeń i blizn drażniących nerwy, zmian pourazowych takich jak uszkodzenia związane z naciągnięciem czy stłuczeniem nerwu. Widoczne są także zmiany patologiczne jak np. nerwiaki.