USG w fizjoterapii – sposób na skuteczniejszą rehabilitację

Terapia z badaniem USG

USG w fizjoterapii – sposób na skuteczniejszą rehabilitację

USG W FIZJOTERAPII – SPOSÓB NA SKUTECZNIEJSZĄ REHABILITACJĘ

DLACZEGO ULTRASONOGRAFIA PODNOSI JAKOŚĆ REHABILITACJI?

Wykorzystanie USG przez fizjoterapeutę staje się coraz bardziej popularne, choć jeszcze spotykamy się z niedowierzaniem lub zdziwieniem ze strony pacjentów. Rehabilitacja pod kontrolą ultrasonografu dostarcza wielu wartościowych informacji o stanie tkanek miękkich i znacząco podnosi jakość procesu usprawniania i powrotu do pełnej sprawności.

Terapia z badaniem USG

JAK DZIAŁA USG?

Po pierwsze trzeba powiedzieć, że USG tkanek miękkich jest metodą NIEINWAZYJNĄ, BEZBOLESNĄ i nie pozostawia żadnych efektów ubocznych (brak szkodliwego promieniowania). Można je wykonywać tak często, jak to jest konieczne. Głównym przeciwwskazaniem są występujące zmiany skórne i rany. Fizjoterapeuta ma na celu ocenę funkcjonalną i na bieżąco może monitorować stan tkanek (np. mięśni, więzadeł, ścięgien, kości) w czasie rzeczywistym. Jest to wartościowe w szczególności podczas oceny gojenia się tkanek po zabiegach i operacjach. Badanie USG wykonać można każdorazowo podczas kolejnych wizyt i dzięki temu obserwować postęp gojenia oraz dopasowywać proces rehabilitacji i obciążania tkanek do ich aktualnego stanu.

Ręce fizjoterapeuty bądź osteopaty są bardzo czułym narzędziem diagnostycznym, jednak często okazują się niewystarczające, zwłaszcza w sytuacjach pourazowych lub w ostrych zespołach bólowych. USG pozwala na postawienie dokładnej diagnozy szczególnie gdy zachodzi ryzyko przeoczenia istotnych uszkodzeń. Czasem najważniejsze jest wykrycie przeciwwskazań do terapii i odesłanie pacjenta do innego specjalisty w celu oceny występujących patologii.

Ultrasonografia pozwala na ocenę tkanek zarówno w spoczynku jak i dynamicznie, podczas ruchu. Jest to niewątpliwie przewaga tego sposobu badania nad innymi, np. rezonansem magnetycznym bądź RTG. Często uraz widoczny jest dopiero po naprężeniu tkanek, w specyficznym ustawieniu ciała. Sonopalpacja, czyli napinanie, ściskanie, rozciąganie aparatu ruchu pozwala ocenić jak zachowują się tkanki i zebrać szereg istotnych danych.

Uszkodzenie wiezadla krzyzowego przedniego - ACL

CO OCENIA USG?

Dzięki ultrasonografii fizjoterapeuta może ocenić:
– mięśnie, ich funkcję, ewentualne naderwania bądź zerwania, występujące obrzęki lub odnerwienie tkanki mięśniowej
– więzadła – naderwania i zerwania, wydolność dynamiczną
– ścięgna – występowanie tendinopatii, stany zapalne, jakość ślizgu czy stopień gojenia
– stawy – prawidłową biomechanikę i zakresy ruchomości oraz procesy zwyrodnieniowe
– kaletki maziowe i występujące stany zapalne lub przerost
– blizny – w celu oceny ich gojenia lub obszaru zrostu
– kości – w celu oceny stopnia ich gojenia

W szczególności warto korzystać z USG w procesie rehabilitacji po ortopedycznych, sportowych czy chirurgicznych.

usg -banner 5

Zagadnieniem związanym z wykorzystaniem USG w procesie rehabilitacji jest tzw. SONOFEEDBACK. Oznacza on wykorzystanie ultrasonografu w celu identyfikacji i nauki pracy właściwych grup mięśniowych. Szczególne znaczenie ma to podczas np. nauki aktywacji mięśnia poprzecznego brzucha, mięśnia czworogłowego uda, pierścienia rotatorów czy mięśni dna miednicy. Możliwe jest dokonanie pomiarów i obiektywna ocena efektów rehabilitacji.

Dodatkową funkcja jest Doppler umożliwiający potwierdzenie wystepowania stanów zapalnych i procesów gojenia tkanek.

Wykorzystanie USG przez fizjoterapeutę PODNOSI SKUTECZNOŚĆ DIAGNOZY, pozwala szybko wykluczyć lub potwierdzić przeciwwskazania do terapii i dokładnie monitorować przebieg rehabilitacji. 

 

JEŚLI POSZUKUJESZ FIZJOTERAPEUTY / OSTEOPATY, MASZ PYTANIA ODNOŚNIE TWOJEGO PROCESU REHABILITACJI LUB CZEKA CIĘ OPERACJA I SZUKASZ SPECJALISTÓW, KTÓRZY ZAPLANUJĄ REHABILITACJĘ – ZADZWOŃ.

MASZ PYTANIA – NAPISZ DO NAS PRZEZ FORMULARZ

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

10 powodów, dla których warto wziąć udział w kursie

10 POWODÓW DLACZEGO WARTO WZIĄĆ UDZIAŁ W KURSIE DIAGNOSTYKA ORTOPEDYCZNA W FIZJOTERAPII KORZYŚCI Z UDZIAŁU W KURSIE Share on: POZNASZ NAJSKUTECZNIEJSZE TESTY Spośród wielu testów opisywanych w badaniach i literaturze wybrano 150 najskuteczniejszych. Decydując się na kurs masz gwarancję otrzymania wiedzy jak wykonywać testy, które będą najbardziej wartościowe w praktyce klinicznej TESTY KLINICZNE - PODSTAWOWE NARZĘDZIE DIAGNOSTYCZNE FIZJOTERAPEUTÓW 2. OTRZYMASZ SKRYPT Z OPISEM WSZYSTKICH TESTÓW OMAWIANYCH NA KURSIE Wszystkie testy omawiane na kursie zostały opisane i umieszczone w skrypcie. Każdy kursant otrzyma skrypt, w którym znajdzie opis jak wykonać test i zinterpretować jego wynik. Dodatkowo przy każdym teście znajduje się...

Jak najlepsi tenisiści unikają kontuzji?

Co stoi za sukcesem najlepszych tenisistów świata?

Kolejna kontuzja? Poznaj rozwiązanie!

Jak pozbyć się bólu pleców nabytego na siłowni w trakcie dwóch wizyt u fizjoterapeuty?

Czy uraz wyklucza z treningu?

Kiedy zaplanować powrót do sportu po kontuzji?Facebook